Blog

Kedilerde göz ve kulak bakımı

Kedilerde göz ve kulak bakımı

Kedilerde göz ve kulak bakımı

Kedilerde göz ve kulak bakımı gerçekten çok önemlidir. Özellik ile kulakları çok hassastır. Kavga sırasında zarar gelmesin diye her zaman kulaklarını arkaya atan kedilerin kulaklarının çok hassas olmasından dolayı sert bir şekilde darbe almasına engel olmak gerekir. Fakat kedilerin kulakları da insanlar gibi kirlenecektir. Bu anlarda kulak içlerini kediler kendileri temizleyemezler. Bu yüzden sahiplerinin temizlemesi gerekir.

Kedi kulakları kadar gözleri de çok hassastır. Özellik ile de evlerde yaşayan kediler tozlu ortamlarda yer alsalar dahi gözleri direk kızaracaktır. Bu yüzden sorun olmasına engel olmak için kedilerin hem kulak hem de göz bakımlar sırasında birçok şeye dikkat etmek söz konusu olabilecek sorunları ortadan kaldıracaktır.

Kedilerde göz ve kulak bakımı dikkat edilmesi gerekenler

Kedilerde göz ve kulak bakımı sırasında dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Bunlar;

1.     Kulakları çok hassas olduğu için yüksek sese maruz kalmaması gerekir. En ufak sert bir darbe almaması gerekir. Temizlikleri sırasında hafif ıslak bir bez ile oldukça nazik bir şekilde pansuman eder gibi yapmak gerekir. Bu sayede kulakların en ufak hasar alması söz konusu olmaz.

2.     Göz bakımları sırasında mikrop kapma gibi durumlar olursa veteriner tarafından önerilen damlaları kullanmak ya da çay ile pansuman yapmak gerekir. Bu sayede gözlerinde sorun olması söz konusu dahi olmaz.

Whatsapp İletişim Hattı