Blog

Yavru Köpek Beslemesi Nasıl Olmalı

Yavru Köpek Beslemesi Nasıl Olmalı

Yavru Köpek Beslemesi Nasıl Olmalı

Sahip olduğunuz köpeğinizin en iyi şekilde beslenmesi şüphesiz sizin için en önemli meseledir. En yakın arkadaşınızın bağışıklık sisteminin güçlü olması ve genel sağlığının korunması adına beslenme dengesi ve sağlıklı beslenme en belirleyici unsurdur. Bu bağlamda özellikle köpeğinizin yavru olduğu dönemden itibaren en etkili şekilde beslenmesi gerekmektedir. Yavru köpeklerin en iyi şekilde beslenebilmesi adına pek çok ipucu ve dikkat edilmesi gereken mesele olmakla birlikte İstanbul ve çevresinde ikamet eden hayvan severlerin Avrupa yakası veteriner kliniklerine başvurarak kesin çözüm önerilerini alması tavsiye edilmektedir.

Köpeklerin Beslenme Alışkanlıkları

Köpeklerin sağlıklı bir beslenme sisteminin oluşabilmesi adına beslenme alışkanları en belirleyici role sahip olan unsudur. Özellikle yavru köpekler doğumdan itibaren ilk haftalar boyunca kesinlikle annelerinin himayesi altına girmelidir ve beslenme süreçleri dengeli ve doğal olarak anne üzerinden gerçekleşmelidir. Burada sütün önemi belirgin bir şekilde açığa çıkar. Eğer şartlar anne ile yavru köpeğin iletişiminin kopması yönünde gelişmiş ise burada dikkat edilmesi gereken bazı özel noktalar bulunmaktadır. Bu bağlamda öncelikli olarak acil veteriner bulunarak, profesyonel yardım alınması tavsiye edilir.

Yavru Köpeklerin Beslenmesi İçin İpuçları

Şartların farklı gelişmesi durumunda yavru köpeğin bakımı ve beslenmesi üstlenildiyse bu durumda yapılması gerekenler ve bazı ipuçları şu şekilde sıralanabilir:

·       Köpeklerin ilk 6 hafta içerisinde kesinlikle süt içmeleri gereklidir.

·       İnek ya da keçi sütleri köpeklerin sindirim sistemine zarar verme olasılığı olduğundan bu noktada süt tozu kullanılması tavsiye edilir.

·       Yavru köpekler için özel olarak dizayn edilmiş biberonlar beslenme sürecinde kullanılmalıdır.

·       Biberon ile süt verme sürecinde yavru köpek kucağa alınarak 45 derece açıyla biberon tutulmalıdır.

·       İlk 6 haftanın tamamlanmasının ardından yavru köpeğinizi mama ile beslemeye başlayabilirsiniz. Bu aşamada sütten kuru mamaya doğrudan geçiş yerine kademeli geçiş yapılmalıdır.

·       İlk 4 ayın tamamlanmasının ardından köpeğin günde en az 3 öğün yemek yemeye ihtiyaç duyacağı bilinmelidir. Beslenme alışkanlığı buna göre belirlenmelidir.

Belirtilmiş olduğu gibi en kesin çözümler için Avrupa yakası nöbetçi veteriner gibi hizmetlere başvurulması tavsiye edilir.

 

 

 

Whatsapp İletişim Hattı