Bizden Haberler

Nöbetçi Veteriner Hizmeti

Nöbetçi Veteriner Hizmeti

Nöbetçi Veteriner Hizmetleri

Nöbetçi veteriner hizmetleri, acil durumlar için haftanın her günü, 7 /24 saat çalışmakta olan veteriner kliniklerini kapsamaktadır. Evcil hayvanlar için farklı merkezlerde ve kliniklerde, acil durumlarda müdahale etmek için oluşturulan bu sistemde birçok uzman veteriner yer almaktadır.

Evcil hayvanlarda oluşan ani solunum sistemleri tıkanıkları, boğulma tehlikeleri, kırıklar ya da ani gıda zehirlenmeleri gibi acil durumlarda, nöbetçi veteriner klinikleri devreye girmektedir. Aynı zamanda bazı tehlikeli sonuçlara yol açan hayvan doğumlarında da, gece yarısı hizmete veren bu veterinerler, hayvanların hayatlarını kurtarıcı önemli bir unsur olmaktadırlar.

Özellikle büyük şehirlerde oldukça yaygın olan acil veteriner, son yıllarda her yerde büyük bir artış göstermiş bulunmaktadır. Bu tür merkezler, bütün veterinerlerin kapalı olduğu gece saatlerinde ve 7 /24 bütün günler hizmet vermektedirler. Bu yerlerin açık olması herhangi bir yasal düzenlemeye tabi olmadığı için, kendi içlerinde saat düzenlemelerine gitmektedirler.

Nöbetçi Veteriner Hizmetleri

Bir nevi hastanelerde ki acil servislerin görevlerini hayvanlar için yerine getiren, nöbetçi veteriner hizmetleri acil durumlarda evcil hayvanlar ve sokak hayvanları içinde çok önemli bir yer teşkil etmektedirler.

Nöbetçi veteriner hizmetleri dâhilinde bazı hayvan hastaneleri ve veteriner klinikleri ambulans hizmetleri de sunmaktadır. Ambulans veteriner hayvanların ani bir kaza geçirmeleri durumunda ya da ani gelişen hastalık durumlarında hayat kurtarıcı olmaktadırlar. Nöbetçi veteriner ambulans hizmetleri, arabası olmayan hayvan sahipleri için de acil durumlarda çok işe yaramaktadır.

Evcil hayvanların, özellikle gece oluşan ani bir hastalık durumlarında, nöbetçi veteriner hizmetlerini alıp almama da kararsız kalınan durumlarında, evcil hayvanın veterinerinin aranıp ona sorulması yerinde bir davranış olacaktır. Evcil havyanın hayati tehlikesi olabileceği bu gibi durumlarda, evcil hayvanın veterineri, ne yapılması gerektiğine karar verecektir.

Eve gelen veteriner hizmetleri kapsamında olan ambulansların işlevleri de, insanlar için olan ambulanslardan bir farklılık taşımamaktadır. Bu hayvan ambulanslarının içinde gerekli olan bütün hayati ekipmanlar bulunmaktadır. Evcil hayvanı olan kişilerin bu nöbetçi veteriner hizmetleri telefon numaralarını, her zaman kolaylıkla erişebilecekleri bir yerlerde bulundurmaları acil durumlar için iyi olacaktır.